Menu

Kuchenny Koter

Teksty o gotowaniu. Sprzeciwiam się suchym i ubogim w rady przepisom. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia i ciekawość przemieni się w coś co może Ci pomóc.

Kanapkowe smarowidła - Nie do końca hummus

kuchennykoter

3

Przepis ten powstał, ponieważ chciałem na potrzeby tych tekstów zrobić dla Ciebie hummus. Gdy byłem gotowy do roboty, zorientowałem się, że nie mam wystarczającej ilości pasty Tahini. No i byłem w kropce, tyle tej ciecierzycy ugotowałem — co z nią zrobić? To, że musiało powstać coś nowego, było już przesądzone. Otworzyłem moją „spiżarenkę” w poszukiwaniu czegoś, co mogłoby uzupełnić braki w przepisie na hummus. Bo szybkich oględzinach odnalazłem brakujące ogniwo, które często ratuje mi skórę w takich momentach — słoik suszonych pomidorów. Gdy już wykonałem poniższy przepis stwierdziłem, że z tego nie do końca hummusu wyszło naprawdę dobre smarowidło.

* * *

Hummuso-pomidorowy smar

Składniki:

  • 200 g ciecierzycy

Informacja, która może zmienić Twoje przyszłe historie z ciecierzycą:

Zdaję sobie sprawę, że moje rady i przepisy mogą wydawać się trochę czaso i pracochłonne. Jeżeli taki stan rzeczy naprawdę ma miejsce, to poczekaj i przeczytaj to:

Ciecierzyca z puszki do tej gotowanej samemu różni się od siebie w dwóch najważniejszych aspektach smaku (lekko maślany) i teksturze po zmieleniu (bardziej gładka i spójna). Jeżeli chcesz zjeść dobry hummus/lub cokolwiek, co wykonuje się z mielonej ciecierzycy, to jedź do sklepu po suchą ciecierzycę i zrób to od początku tak, jak trzeba. Tak, znowu wydziwianie.

Sam byłem strasznie oporny, aby zmieniać kupowanie puszki na 8 godzin moczenia (z łyżką sody oczyszczonej), a potem 20 minut gotowania (z łyżeczką sody oczyszczonej — aż do uzyskania wymaganej miękkości) — potrzebowałem na to 2 lata. Także naprawdę, rozumiem opór, który właśnie pojawił się w Twojej głowie. Ale otrzymując końcowy produkt tym bardziej zachęcam Cię do tego, abyś przynajmniej wziął to pod uwagę. Nie wierzysz mi, ok, rób to z ciecierzycy ze słoika lub puszki (ta ze słoika jest o wiele lepsza w powyższych aspektach). Ale i tak prędzej, czy później, będziesz chciał spróbować prawdziwego tematu. A kiedy to nastąpi, będziesz się dziwił, dlaczego tyle zwlekałeś.

Podczas gotowania, piana to normalna rzecz i należy się jej pozbywać za pomocą łyżki.

  • Dwie łyżki pasty Tahini

(Magiczne zdolności tej pasty sprawiają, że smak zmielonej ciecierzycy staje się gęstszy i bardziej złożony.)

  • 100 g suszonych pomidorów
  • Tłuszcz

(Ten z pomidorów wydał mi się stosowny i prowadzi do nie marnowania płynu z suszonych pomidorów.)

Przyprawy:

  • Sól i Pieprz
  • Kmin rzymski — mielony

(Najlepiej świeżo, jedna łyżeczka powinna wystarczyć.)

Działanie:

  • Wrzuć ciecierzycę, tahini, dwie łyżki tłuszczu i kmin rzymski do naczynia, a potem zblenduj je na gładką masę.

(W tym momencie otrzymałeś hummus, który ma za mało tahini, nie ma soku z cytryny i czosnku.)

  • Dodaj do zmielonej masy suszone pomidory i kontynuuj blendowanie.
  • W razie potrzeby „rozluźnij” jego strukturę poprzez dodanie kilku łyżek wody. Smar gotowy.

(Konsystencja bez dodania wody może być zbyt twarda i ciężej będzie się ją rozsmarowywać. Bez dodawania tej wody tekstura tego smaru jest absolutnie pociągająca.)

* * *

Super dodatek do kanapek, które robisz (lub powinieneś robić) do pracy, kiedy nie chce Ci się robić prawdziwego posiłku. Uzupełniają twoje braki roślinnego błonnika i stanowią sycącą poduszkę dla serów lub mięsa, które zamierzasz spałaszować w przerwie wytężonego wysiłku pracowniczego.

_

© Kuchenny Koter
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci